JAK DZIAŁA VERACITY?
W trakcie ciąży, DNA płodu wędruje z łożyska do krwi matki i krąży wraz z jej własnym DNA. Veracity to nieinwazyjne badanie prenatalne nowej generacji, które umożliwia dokładny pomiar zawartości pozakomórkowego DNA płodu w krwi matki w celu wykrycia aneuploidii płodu.
DO CZEGO SŁUŻY BADANIE VERACITY?
Badanie VERACITY pozwala wykryć najczęściej występujące aneuploidie – schorzenia genetyczne, spowodowane nieprawidłową liczbą chromosomów:
ANEUPLOIDIE AUTOSOMALNE
Zespół Downa (Frisomia 21)
Zespół Edwardsa (Trisomia 18)
Zespół Pataua (Trisomia 13)
ANEUPLOIDIE CHROMOSOMÓW PŁCIOWYCH
Zespół Turnera (Monosomia X)
Trisomia chromosomu X (Trisomia X)
Zespół Klinefeltera (XXY)
Zespół Jacobsa (XYY) Zespół XXYY
MIKRODELECJE
Zespół DiGeorge’a (22q71.2)
Zespół delecji 1p36 (1p36)
Zespół Smith-Magenis (17p11.2)
Zespół Wolfa-Hirschhorna (4p16.3)
Opcjonalnie możliwe jest także określenie płci dziecka.
NA ILE DOKŁADNE I BEZPIECZNE JEST BADANIE VERACITY?
VERACITY pozwala na bezpośrednie przebadanie DNA płodu i gwarantuje najwyższą dokładność (>99%) wykrywania najczęściej występujących aneuploidii płodu.
VERACITY jest bezpieczne dla dziecka, ponieważ wymaga jedynie pobrania krwi matki, co nie wiąże się z ryzykiem poronienia w przeciwieństwie do inwazyjnych metod w rodzaju CVS czy amniopunkcji.
W JAKI SPOSÓB MOGĘ PODDAĆ SIĘ BADANIU VERACITY?
Dostępne typy badan VERACITY:
Lp. | VERACITY: Nazwa badania i zakres |
VERACITY 1 (13,18,21) | |
VERACITY 2 (13,18,21; obecność chromosomów płci) | |
VERACITY 4 (13,18,21; obecność i aneuploidie chromosomów płci, mikrodelecje |
· Poczekaj do co najmniej 10. tygodnia ciąży
· Umów się na wizytę w Gabinecie w celu pobrania krwi (najlepiej z jednodniowym wyprzedzeniem, telefonicznie nr: 42 651 11 77)
· Próbka zostanie przeanalizowana w laboratorium genetycznym
· Twoje wyniki będą dostępne po maksymalnie 14 dniach.
Uprzejmie informuję, że po 16 latach kierowania Oddziałem Perinatologii wraz z Blokiem Porodowym w szpitalu im. M. Pirogowa (d. M. Madurowicza) z dniem 30 czerwca 2024 roku kończę swoją pracę w tym miejscu. Chciałbym podziękować wszystkim osobom (w tym: lekarzom położnikom i neonatologom, anestezjologom, położnym, pracownikom laboratorium oraz wielu, wielu innym) dzięki którym mogłem uczyć się i pracować, a później przez wiele lat kierować tym wspaniałym ośrodkiem położniczym w Łodzi. Z satysfakcją stwierdzam, że w tym miejscu udało mi się połączyć najwyższe standardy medyczne z pasją do zawodu lekarza położnika oraz stworzyć fachowy i profesjonalny zespół lekarzy i położnych. Wszystko to przyczyniło się do wyleczenia wielu pokoleń pacjentek z problemami w czasie ciąży oraz do urodzenie tysięcy dzieci zarówno z ciąż fizjologicznych jak i tych z ciąż z najcięższymi patologiami.
Serdecznie dziękuje za ten pełen sukcesów okres mojego życia zawodowego, klinicznego i naukowego.
Z dniem 1 lipca mam przyjemność rozpocząć pracę w nowym miejscu tj. w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przy ul. Pomorskiej 251 na stanowisku Kierownika Oddziału Położnictwa i Perinatologii. Tym samym rozpoczynam nowy rozdział swojej pracy zarówno zawodowej, klinicznej jak i naukowej. Liczę na to, że w nowym miejscu powstanie nowoczesny ośrodek położniczy, który ze względu na możliwość współpracy z wieloma innymi klinikami już funkcjonującymi w CSK stworzy możliwość objęcia wielospecjalistyczną i wieloprofilową opieką kobiety ciężarne i rodzące w ciążach fizjologicznych jak i te z poważnymi problemami.
Mam nadzieje, że podobnie jak dotychczas w szpitalu M. Pirogowa (d. M. Madurowicza) uda mi się stworzyć nowoczesny ośrodek położniczy na najwyższym (III-cim) poziomie referencyjności, w którym zatrudnieni będą doświadczeni specjaliści z zakresu położnictwa i ginekologii oraz perinatologii, a młodzi lekarze znajdą intersujące miejsce do nauki zawodu i realizacji programu specjalizacji. Wierzę, że dzięki temu wszystkie pacjentki ciężarne i rodzące w nowym ośrodku zostaną objęte opiekę medyczną na najwyższym poziomie.
Serdecznie zapraszam do nowego Oddziału Położnictwa i Perinatologii na XVI piętro w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi już od 1-go lipca 2024r.