Fundacja Rodzić po Ludzku po raz kolejny przyznała dyplomy najlepszym oddziałom położniczym w Łódzkiem. Lista TOP 3 porodówek w Łódzkiem z rok 2024 powstała na podstawie ankiet wypełnianych przez pacjentki w ramach akcji Głos Matek.
Ranking Fundacji Rodzić po Ludzku prowadzony jest od wielu lat. Powstał jako odpowiedź na skargi pacjentek dotyczące opryskliwego personelu i złego traktowania. Dlatego fundacja nagradza te placówki, w których personel jest miły i traktuje kobiety „po ludzku”, a pacjentki otrzymują dokładne informacje, wsparcie w porodzie i karmieniu czy kontaktach z dzieckiem.
Pierwsze miejsce otrzymała porodówka Centralnego Szpitala Klinicznego nr 1 Uniwersytetu Medycznego (CKD, ul. Pomorska 251). Zdobyła 79,5 pkt, choć częściowo „odziedziczyła” ona dobry wynik po szpitalu Rydygiera, który przeniósł się tu wiosną 2024 razem z częścią personelu i w ubiegłych latach też miał dobre noty.
Zobacz jak wygląda porodówka w CKD:
„Rodzimy w chmurach”. Porodówka w CKD już gotowa.
To nowa placówka na 16. piętrze gmachu CKD z zapleczem szpitalnym i kadrą naukową UMedu. Szpital ma trzeci stopień referencyjności i mogą tu trafiać najtrudniejsze ciąże. Miesięcznie rodzi tu ponad setka kobiet.
Prof. Jarosław Kalinka, który od kilku miesięcy kieruje porodówką, cieszy się z dobrej oceny. Zaznacza, że przy trzecim stopniu referencyjności pacjentki częściej mają trudności natury medycznej i przeżywają stresy, a jednak dzięki empatii personelu oceniają szpital pozytywnie. – Opinia o szpitalu wystawiona swobodnie przez rodzące tu kobiety jest bardzo cenna. Pokazuje, że idziemy w dobrym kierunku – mówi.
Drugie miejsce zajął ubiegłoroczny lider – część położnicza Powiatowego Centrum Zdrowia w Brzezinach, który otrzymał 78,7 punktów. Choć przyjmuje na NFZ, to mieści się w szpitalu działającym w dużej części komercyjnie. To mała porodówka, ostatnio odbywa się tu po kilka, kilkanaście porodów w miesiącu.
Rzecznik szpitala, Rafał Kowalczyk, podkreśla, że oprócz warunków to właśnie kameralną atmosferę doceniają pacjentki. – W naszej szkole rodzenia uczą położne, które potem będą pracować przy porodzie – zaznacza Kowalczyk.
Trzecie miejsce z oceną 76,7 punktów zajął szpital wojewódzki w Sieradzu. To placówka oceniana dobrze od wielu lat, przyciągająca pacjentki nie tylko z powiatu sieradzkiego, ale też z Kalisza czy Ostrowa Wielkopolskiego.
Niestety żaden ze szpitali z Łódzkiego nie dostał się na listę TOP 10 szpitali w Polsce. Znalazły się na nim placówki ze stolicy, ale też małe szpitale powiatowe, np. ze Skarżyska-Kamiennej w Świętokrzyskiem czy Myszkowa na Śląsku.
Liczba urodzeń w województwie łódzkim w ostatnich latach spada. To sprawia, że oddziały położnicze konkurują ze sobą, a warunki dla rodzących poprawiają się. W ostatnich latach porodówki przechodzą remonty. Odnowione zostały m.in. w Matce Polce, w Madurowiczu, zaś w CKD otwarta została nowa porodówka.