Jaka jest rola mutacji genu MTHFR w diagnostyce poronień samoistnych i wewnątrzmacicznego obumarcia płodu?
29 czerwca 2017Co to są badania prenatalne?
29 czerwca 2017
Czy żylakom i obrzękom nóg podczas ciąży można zapobiegać?
Widoczne żylaki i obrzęki kończyn dolnych są codziennym problemem, z którym borykają się przyszłe matki. Dodatkowymi dolegliwościami bezpośrednio związanymi z zastojem krwi i limfy to znużenie, zmęczenie, ociężałość i napięcie nóg, pojawiające się mrowienie, cierpnięcie i nocne kurcze mięśni łydek. Choć wyżej wymienione dolegliwości są powszechne u Pań ciężarnych, to nie powinny być bagatelizowane, ponieważ nie leczone mogą doprowadzić do późniejszego rozwoju poważnych chorób żył kończyn dolnych takich jak: zakrzepowego zapalenia żył czy zakrzepicy żylnej. Zaleganie krwi żylnej w kończynach dolnych zmniejsza dopływ krwi do wielu narządów, w tym do macicy, a potencjalnie także dla płodu.
Żylaki występują u około 15-30% kobiet ciężarnych. Szczególnie częste są gdy:
- Choroby żył są powszechne w rodzinie. Powstawanie żylaków podczas ciąży zależy od ich dziedzicznej skłonności i osłabienia tkanki łącznej, z której zbudowane są żyły. Kobiety bez wrodzonego czynnika ryzyka mogą przejść nawet kilka ciąży bez wystąpienia żylaków.
- Zaburzenia żylne były już obecne przed zajściem w ciążę. Wzrost stężenia żeńskich hormonów w trakcie ciąży powoduje rozszerzenia żył, a tym samym intensywniejsze obciążenie krwią układu żylnego.
- Mamy do czynienia z kolejną ciążą. U części ciężarnych kobiet żylaki pojawiają się już podczas pierwszej ciąży, chociaż ten stan ma często bardzo łagodny charakter. Częstość żylaków wzrasta podczas kolejnych ciąż, a istniejące już żylaki ulegają powiększeniu.
- Jest gorąco np. wiosną czy latem, ale także kiedy Panie przegrzewają nogi podczas gorących kąpieli czy leżakowania pod grubym kocem. Ciepło powoduje rozszerzenie powierzchownych naczyń krwionośnych czyli powiększenia żył
- Kobieta ciężarna musi długo siedzieć lub stać lub z różnych przyczyn jest mało aktywna fizycznie.
Długotrwała pozycja statyczna przyczynia się do znacznego pogorszenia powrotu krwi z kończyn dolnych do serca. Pamiętajmy, że mięśnie łydek podczas intensywnego ruchu stóp działają jak pompa, która tłoczy krew z kończyn dolnych w kierunku serca. Ograniczenie tego naturalnego dla ludzi ruchu połączone z siłą grawitacji przyczynia się do pogorszenia krwioobiegu w nogach, a tym samym redukcji krwi w macicy co może doprowadzić do rozpoczęcia przedwczesnej akcji porodowej.
W jaki sposób przeciwdziałać zaleganiu krwi oraz obrzękowi nóg?
- podczas ciąży o ile to możliwe unikaj stania i długiego siedzenia
- nie siadaj zbyt nisko i unikaj twardych krawędzi foteli
- spaceruj, rób wycieczki, pływaj
- unikaj długotrwałego siedzenia, a gdy jesteś zmuszona do pozostania w pozycji siedzącej zbyt długo, poruszaj jak najczęściej stopami, od czasu do czasu wstawaj
- nie zażywaj gorących kąpieli
- unikaj długotrwałych kąpieli słonecznych
- przy upalnej pogodzie lub dniach wyczerpującej aktywności schładzaj nogi letnią lub zimną wodą od stóp w górę w celu gimnastyki powierzchownych naczyń krwionośnych
- podczas nocnego lub dziennego wypoczynku ułóż się wygodnie z nogami lekko uniesionymi
- w ciągu dnia noś pończochy lub rajstopy uciskowe
Dlaczego kobieta w ciąży powinna nosić pończochy lub rajstopy uciskowe (kompresyjne)?
Pończochy lub rajstopy z zmiennym ucisku stanowią pomocnicze środki medyczne. Zastosowana w nich technologia pozwala ściśle wyskalować siłę ucisku wywieranego na kończynę dolną. Największy ucisk występuje na wysokości kostek i w miarę przesuwania się ku górze maleje. Osiąga 70% siły pod kolanem, 50% w połowie uda oraz 40% w okolicy pachwiny.
Działanie tych produktów polega na mechanicznym przepychaniu krwi ze stóp, poprzez łydki i uda w kierunku serca. Dzięki temu pozbywamy się skutków zalegania krwi w nogach oraz pozytywnie wpływamy na krwioobieg matki oraz nienarodzonego dziecka. Aby osiągnąć pełną skuteczność medyczną, każdy produkt kompresyjny powinien być indywidualnie i profesjonalnie dobrany przez nasz doświadczony personel dla każdej Pani.
W zależności od potrzeb i upodobań kobiet produkty uciskowe mogą być wykonane z różnych materiałów, o różnej kolorystyce i budowie oraz o różnej sile ucisku. Posiadamy również rajstopy specjalnie skonstruowane dla kobiet w ciąży oraz produkty z materiałów antyalergicznych.
Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej podczas połogu zalecamy stosowanie specjalnych pończoch o zmniejszonej sile kompresji przez kobiety w trakcie porodu.
Proponowane przez nas produkty szwajcarskiej firmy SIGVARIS poprzez wysoką jakość wykonania oraz nowoczesne materiały mogą stanowić element ekskluzywnej garderoby kobiecej.
POŃCZOCHY LUB RAJSTOPY UCISKOWE firmy SIGVARIS dostępne są w Gabinecie na miejscu wraz z profesjonalnym poradnictwem oraz doborem odpowiedniego produktu kompresyjnego dostosowanego do wymogów klinicznych.