Aby zapobiec skracaniu się szyjki macicy można zastosować specjalny silikonowy krążek (zwany też kołnierzem szyjkowym lub pessarem), który obecnie zastąpił niemal całkowicie uprzednio stosowany szew okrężny zakładany na szyjkę macicy co było procedurą bardzo inwazyjną. W Polsce pessary w obecnej formie jako pierwszy wprowadził Dr Michael Herbich w 1992 r.
Pessar zakładany jest na szyjkę macicy, co ma zahamować jej skracanie się i zapobiec porodowi przedwczesnemu. Pessary mają następujące działanie na szyjkę macicy m. in:
- zaginają szyjkę macicy do tyłu,
- powodują zmianę kąta maciczno-szyjkowego,
- powodują wzmocnienie kanału szyjki macicy,
- wzmacniają barierę immunologiczną.
Założenie krążka jest praktycznie niemal bezbolesne i nie wymaga podawania żadnych środków znieczulających i może być przeprowadzone w warunkach ambulatoryjnych.
Przed założeniem pessara oprócz ultrasonograficznego pomiaru długości szyjki macicy należy wykonać badanie mikrobiologiczne pochwy mające na celu wykluczenie stanów zapalnych będących przeciwwskazaniem do założenia pessara. Dostępne są różne modele i rozmiary pessarów, a lekarz specjalista decyduje o wyborze odpowiedniego rozmiaru po wykonaniu badania ginekologicznego oraz na podstawie wywiadu lekarskiego.
Pessar zdejmuje się najczęściej około 37 tygodnia ciąży lub w przypadku rozpoczęcia się porodu przed czasem.
Pessar jest ciałem obcym, w związku z czym jego obecność wpływa na zwiększenie ilości wydzieliny w pochwie i jest to normalny objaw pojawiający się najczęściej około 2-3 tygodnie po założeniu. Aby zapobiec infekcjom, zazwyczaj profilaktycznie zaleca przyjmowanie leków przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych.