Test w kierunku zakażenia koronawirusem już dostępny w GABINECIE

Testy te możemy podzielić na potwierdzające bieżące zakażenie wirusem (wykrywające materiał genetyczny wirusa PCR lub jego antygeny) oraz na informujące o przebytej już chorobie (wykrywające przeciwciała)

TEST genetyczny PCR na obecność SARS-CoV-2: Badaniem potwierdzającym bieżące zakażenie jest test genetyczny RT-PCR w kierunku SARS-CoV – 2. Test RT-PCR wykonuje się po pojawieniu się objawów infekcji górnych dróg oddechowych (wskazujących na COVID-19) lub po kontakcie z osobą zakażoną. W badaniu genetycznym pobierany jest wymaz z nosogardła. Przygotowanie do badania na obecność COVID-19 (badanie PCR):
  • trzeba być na czczo lub min. 3 godziny
  • przed badaniem nie myć zębów, nie żuć gumy
  • nie należy stosować płynów do płukania jamy ustnej
  • Test RT-PCR – pozytywny (dodatni) wynik testu świadczy o zakażeniu wirusem SARS-CoV-2.
Dla wyjeżdżających poza Polskę istnieje możliwość otrzymania wyniku testu po angielsku.

CENA TESTU: 380 PLN

Test na obecność przeciwciał anty SARS-CoV-2: Badania potwierdzające przebytą chorobę to test na obecność przeciwciał m.in.: IgG, IgMi i IgG/IgM. Test w kierunku przeciwciał anty-SARS-CoV-2 najlepiej wykonać ok. 2.-3. tygodnia od wystąpienia pierwszych objawów; w przypadku tego testu wymagane jest pobranie krwi żylnej (nie trzeba być na czczo).

Test serologiczny na obecność przeciwciała IgM i/lub IgG – pozytywny (dodatni) wynik testu oznacza przebycie zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Jeśli obecne są przeciwciała IgM i IgG, zakażenie miało miejsce w ostatnich kilku tygodniach, a jeżeli obecne są tylko przeciwciała IgG, zakażenie miało miejsce wcześniej niż kilka tygodni temu.

CENA TESTU: 180 PLN