parallax background

O Szpitalu im. M. Pirogowa (M. Madurowicza)

Prawie 40 lat doświadczenia

Dzieci przychodzą tu na świat od 1980 roku i od tego czasu na tutejszej "porodówce" miały miejsce wydarzenia będące przełomowymi w odniesieniu do opieki okołoporodowej w skali naszego kraju.
W 1983 roku odbył się pierwszy w Polsce rodzinny poród, natomiast 1 stycznia 1996 r. wprowadzono innowacyjną technikę porodu w wodzie. Od początku lutego 2016 roku na Bloku Porodowym stosowana jest muzykoterapia, co stanowi uznaną metodę zmniejszania bólu porodowego i spotyka się z pozytywną oceną pacjentek. Nowością było również wprowadzenie formuły rooming-in (system matka-dziecko, matka z noworodkiem przebywają stale razem) na sali pooperacyjnej przeznaczonej dla pacjentek po cięciach cesarskich. Ośrodek wychodzi naprzeciw zmieniającym się wymogom dotyczącym opieki nad kobietą ciężarną i niezmiennie od lat pozostaje jedną z najbardziej popularnych "porodówek" w województwie łódzkim. W ubiegłym roku odbyły się tu niemal 2 tysiące porodów.

Kilka faktów

  • Na początku 2016 roku przeprowadzony został gruntowny remont Oddziału Położniczego, którego koszt wyniósł 700 tys. złotych. Dzięki niemu pacjentki już od pierwszych minut po porodzie przebywają wraz z dziećmi w nowocześnie wyposażonych, jednoosobowych, klimatyzowanych salach z pełnym węzłem sanitarnym.
  • Na terenie Szpitala istnieje możliwość korzystania z Punktu Laktacyjnego oraz Szkoły Rodzenia im. W. Fijałkowskiego – prekursora idei szkół rodzenia w Polsce.
  • Szpital posiada pełne zakontraktowanie przez NFZ co oznacza, że wszystkie procedury wykonywane w Szpitalu są bezpłatne.
cache_3384638

Prof. Maurycy Madurowicz

Pionier położnictwa w Polsce
Polski lekarz ginekolog i położnik, profesor położnictwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Studiował medycynę w Akademii Krakowskiej. W 1855 roku został doktorem medycyny, w roku następnym uzyskał doktorat chirurgii i położnictwa. Od 1856 został asystentem w Klinice Chirurgicznej, a następnie w dwóch Klinikach Ginekologicznych, prowadzonych przez czołowych położników i ginekologów austriackich tamtych czasów – Gustawa i Karola Brauna, gdzie pracował aż do 1862 r. Najdonioślejszym osiągnięciem M. Madurowicza było zastosowanie balonu gumowego, napełnionego wodą do rozszerzania szyjki w porodzie przy łożysku przodującym. Zabieg ten przeprowadził jeszcze w czasie swojej asystentury w Wiedniu.