Szpital im. M. Pirogowa (M. Madurowicza)

Dzieci przychodzą tu na świat od roku 1980 i od tego czasu na tutejszej "porodówce" miały miejsce wydarzenia będące przełomowymi w odniesieniu do opieki okołoporodowej w skali naszego kraju.

  • W 1983 roku odbył się pierwszy w Polsce rodzinny poród, natomiast 1 stycznia 1996 r. wprowadzono innowacyjną technikę porodu w wodzie. Od początku lutego 2016 roku na Bloku Porodowym stosowana jest muzykoterapia, co stanowi uznaną metodę zmniejszania bólu porodowego i spotyka się z pozytywną oceną pacjentek.

  • Szpital posiada najwyższy - III stopień referencyjności Oddziału Położnictwa oraz Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, co oznacza, że jest przygotowany zarówno do prowadzenia ciąż i porodów niepowikłanych, jak i zagrożonych, wymagających intensywnego nadzoru nad matką i noworodkiem. Oddział Neonatologii i ITN opiekuje się m.in. noworodkami urodzonymi skrajnie przedwcześnie, z bardzo niską masą urodzeniową, nasilonymi zaburzeniami czy wymagającymi długotrwałego wsparcia oddechowego. Najmniejszy pacjent urodził się w 23 tygodniu ciąży i ważył zaledwie 350 g.

  • W obrębie Ośrodka działają Kliniki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w tym Klinika Perinatologii i Klinika Patologii Ciąży. Najwyższy stopień wyspecjalizowania personelu umożliwia opiekę nad pacjentkami wyjątkowymi m.in. po przeszczepie serca, czy z rzadko występującymi jednostkami chorobowymi takimi jak np. mielofibroza.


Ponad 2 tys. porodów rocznie

Placówka wychodzi naprzeciw zmieniającym się wymogom dotyczącym opieki nad kobietą ciężarną i niezmiennie od lat pozostaje jedną z najbardziej popularnych "porodówek" w województwie łódzkim. W ubiegłym roku odbyły się tu niemal 2 tysiące porodów.