Na czym polega krioterapia?

Krioterapia jest skuteczną techniką leczenia wykorzystującą niskie temperatury w celu zamrożenia zmian na szyjce macicy (nadżerki) lub na sromie (kłykciny, brodawczaki). Zabieg krioterapii zmian na szyjce macicy można wykonywać w warunkach ambulatoryjnych, jest on praktycznie bezbolesny, i nie wymaga znieczulenia. W czasie zabiegu mogą pojawić się jedynie niewielkie pobolewania podbrzusza oraz zaczerwienienie twarzy szybko mijające po zabiegu. Z reguły zabieg krioterapii wykonuje się dwukrotnie w krótkim odstępie czasowym celem osiągnięcia optymalnego efektu leczniczego. Cały zabieg trwa kilkanaście minut.

Należy pamiętać, że przed zabiegiem należy przeprowadzić odpowiednią diagnostykę usuwanej zmiany polegającą na badaniu cytologicznym, kolposkopowym lub histopatologicznym (wycinek).

Zabieg krioterapii polega na działaniu niskiej temperatury, którą uzyskuje się poprzez stosowanie ciekłego azotu. Ciekły azot przepływając przez krioaplikator (foto) powoduje oziębienie metalowych końcówek apartu, które są dobierane indywidualnie do wielkości zmiany na szyjce macicy. Ciekły azot umożliwa uzyskanie temperatury ok. minus 196 stopni C. Dzięki takiej temperaturze zamrożenia, a następnie szybkiego rozmrożenia w komórkach organizmu dochodzi do nieodwracalnych uszkodzeń, co prowadzi następnie do martwicy tkanki i zniszczenia zmiany. Całkowity okres potrzebny do wygojenia się leczonej zmiany wynosi od 6 do 8 tygodni.

Po zabiegu krioterapii mogą pojawić się wodniste upławy utrzymujące się do 2 tygodni.

Warto podkreslić, że skuteczność leczenia nadżerki szyjki macicy i uzyskany w wyniku krioterapii efekt kosmetyczny zdecydownie przewyższają efekty innych metod leczniczych np. elektrokoagulacji czy stosowania środków chemicznych.

Krioterapia nie powoduje upośledzenia funkcji rozrodczych kobiety ani późniejszych zaburzeń w rozwieraniu się szyjki macicy w czasie porodu.