parallax background

Fizjoterapia

Nowość w Gabinecie Lekarskim prof. dr hab. med. Jarosława Kalinki:

na miejscu dostępne są już usługi medyczne z zakresu fizjoterapii urologicznej przed-, śród i pociążowej

Fizjoterapia prowadzona jest przez mgr Paule Kowalewską, fizjoterapeutkę uroginekologiczną, absolwentkę Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studiów magisterskich w Wyższej Szkole Rehabilitacji w Warszawie

Wizyty na zajęcia z fizjoterapii należy umawiać:

- bezpośrednio z mgr P. Kowalewską pod nr.: 505 113 606

lub

- w Gabinecie Lekarskim Jarosław Kalinka nr.: 42 651 11 77, codziennie od godz.12.00

Czym jest fizjoterapia uroginekologiczna?



Fizjoterapia uroginekologiczna skierowana jest szczególnie do kobiet, zmagających się z dyskomfortem narządów płciowych. Niepokojące sytuacje i sygnały, na które należy zwrócić uwagę to m.in.: zespoły bólowe dna miednicy i podbrzusza, bolesne stosunki seksualne, bolesne miesiączki, nietrzymanie moczu (nawet podczas niewielkiego wysiłku np. kichania) oraz zaburzenia statyki. Wszystkie wymienione wcześniej dolegliwości to nie „uroda” pacjentki, a dysfunkcja, którą należy poddać procesom terapeutycznym.

Głównym celem fizjoterapii uroginekologicznej jest nauka świadomości własnego ciała poprzez zmianę nawyków, zastosowania odpowiednich ćwiczeń oraz uelastycznienia tkanek, tak aby pracowały one w sposób najbardziej wydajny, a jednocześnie nieobciążający organizm.

Fizjoterapia uroginekologiczna w okresie okołoporodowym Fizjoterapia uroginekologiczna skierowana jest do przyszłych mam, które planują ciąże. W tym okresie warto przygotować organizm na duże zmiany napięciowe i obciążeniowe jakie będą zachodzić w najbliższych miesiącach.

Podczas ciąży rehabilitacja znacząco wpływa na poprawę jakości życia kobiet ciężarnych. Terapia korzystnie wpływa na uelastycznienie mięśni, zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz obrzęków. Dodatkowo przydatne są techniki wyciszające ośrodkowy układ nerwowy tak, aby poprawić psychofizyczny stan pacjentki.

W okresie połogu rehabilitacja wspiera kobietę w powrocie do formy sprzed porodu. Szczególnie istotna jest praca z blizną (po cesarskim cięciu lub po nacięciu krocza), ale także terapia mięśni prostych brzucha oraz mięśni dna miednicy.

Wskazania do rehabilitacji uroginekologicznej:
  • bóle okolic krocza (spojenie łonowe, mięśnie głębokie miednicy oraz okolic miednicy, kości ogonowej, okolic odbytu)
  • nietrzymanie moczu, w tym wysiłkowe nietrzymaniemoczu
  • pęcherz nadreaktywny, naglące parcia na pęcherz moczowy
  • zaburzenia statyki narządu płciowego
  • obniżenie narządu płciowego
  • bolesne stosunki seksualne
  • bolesne miesiączki
  • przygotowanie do zabiegów
  • operacyjnych i rehabilitacja pooperacyjna
  • rehabilitacja blizny cesarkiej oraz blizny po nacięciu krocza
  • obrzęki limfatyczne
  • terapia mięśni prostych brzucha
  • bóle kręgosłupa, wady postawy
Mgr Paula Kowalewska
Fizjoterapeutka uroginekologiczna

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studiów magisterskich w Wyższej Szkole Rehabilitacji w Warszawie. Uczestniczka kursów z zakresu fizjoterapii, rehabilitacji i osteopatii, nieustannie rozwijająca swoje umiejętności i podnosząca kwalifikacje. Ukończyła wiele kursów z tematyki okołoporodowej, między innymi: „Terapia uroginekologiczna,” prowadzona przez osteopatkę, certyfikowaną trenerkę PTUG oraz „Techniki rozluźniania powięziowego z elementami terapii manualnej w okresie okołoporodowym”.

Dodatkowo posiada wiedzę oraz doświadczenie z innych dziedzin fizjoterapii, tj. osteopatia czaszkowo-krzyżowa, kinesiotaping, terapii bólu mięśniowo-powięziowego oraz refleksoterapii, które często są świetnym uzupełnieniem terapii uroginekologicznej.

Głównym celem terapii prowadzonej przez Panią mgr jest poszerzenie świadomości kobiet na temat własnego ciała, wprowadzenie zdrowych nawyków i przede wszystkim, poprzez holistyczne podejście do zdrowia zmierzenia się z indywidualną dolegliwością pacjentki.