Hair Removal Concept. Closeup Of Beautiful Woman's Hand With Natural Manicure Touching Sexy Long Legs. Young Female Touching Her Perfect Hairless Smooth Soft And Silky Skin. Beauty Body Care Concept

Czy żylakom i obrzękom nóg podczas ciąży można zapobiegać?

Widoczne żylaki i obrzęki kończyn dolnych są codziennym problemem, z którym borykają się przyszłe matki. Dodatkowymi dolegliwościami bezpośrednio związanymi z zastojem krwi i limfy to znużenie, zmęczenie, ociężałość i napięcie nóg, pojawiające się mrowienie, cierpnięcie i nocne kurcze mięśni łydek. Choć wyżej wymienione dolegliwości są powszechne u Pań ciężarnych, to nie powinny być bagatelizowane, ponieważ nie leczone mogą doprowadzić do późniejszego rozwoju poważnych chorób żył kończyn dolnych takich jak: zakrzepowego zapalenia żył czy zakrzepicy żylnej. Zaleganie krwi żylnej w kończynach dolnych zmniejsza dopływ krwi do wielu narządów, w tym do macicy, a potencjalnie także dla płodu.

Żylaki występują u około 15-30% kobiet ciężarnych. Szczególnie częste są gdy:
 1. Choroby żył są powszechne w rodzinie. Powstawanie żylaków podczas ciąży zależy od ich dziedzicznej skłonności i osłabienia tkanki łącznej, z której zbudowane są żyły. Kobiety bez wrodzonego czynnika ryzyka mogą przejść nawet kilka ciąży bez wystąpienia żylaków.
 2. Zaburzenia żylne były już obecne przed zajściem w ciążę. Wzrost stężenia żeńskich hormonów w trakcie ciąży powoduje rozszerzenia żył, a tym samym intensywniejsze obciążenie krwią układu żylnego.
 3. Mamy do czynienia z kolejną ciążą. U części ciężarnych kobiet żylaki pojawiają się już podczas pierwszej ciąży, chociaż ten stan ma często bardzo łagodny charakter. Częstość żylaków wzrasta podczas kolejnych ciąż, a istniejące już żylaki ulegają powiększeniu.
 4. Jest gorąco np. wiosną czy latem, ale także kiedy Panie przegrzewają nogi podczas gorących kąpieli czy leżakowania pod grubym kocem. Ciepło powoduje rozszerzenie powierzchownych naczyń krwionośnych czyli powiększenia żył
 5. Kobieta ciężarna musi długo siedzieć lub stać lub z różnych przyczyn jest mało aktywna fizycznie. Długotrwała pozycja statyczna przyczynia się do znacznego pogorszenia powrotu krwi z kończyn dolnych do serca. Pamiętajmy, że mięśnie łydek podczas intensywnego ruchu stóp działają jak pompa, która tłoczy krew z kończyn dolnych w kierunku serca. Ograniczenie tego naturalnego dla ludzi ruchu połączone z siłą grawitacji przyczynia się do pogorszenia krwioobiegu w nogach, a tym samym redukcji krwi w macicy co może doprowadzić do rozpoczęcia przedwczesnej akcji porodowej.

 6. W jaki sposób przeciwdziałać zaleganiu krwi oraz obrzękowi nóg?

  • podczas ciąży o ile to możliwe unikaj stania i długiego siedzenia
  • nie siadaj zbyt nisko i unikaj twardych krawędzi foteli
  • spaceruj, rób wycieczki, pływaj
  • unikaj długotrwałego siedzenia, a gdy jesteś zmuszona do pozostania w pozycji siedzącej zbyt długo, poruszaj jak najczęściej stopami, od czasu do czasu wstawaj
  • nie zażywaj gorących kąpieli
  • unikaj długotrwałych kąpieli słonecznych
  • przy upalnej pogodzie lub dniach wyczerpującej aktywności schładzaj nogi letnią lub zimną wodą od stóp w górę w celu gimnastyki powierzchownych naczyń krwionośnych
  • podczas nocnego lub dziennego wypoczynku ułóż się wygodnie z nogami lekko uniesionymi
  • w ciągu dnia noś pończochy lub rajstopy uciskowe

  Dlaczego kobieta w ciąży powinna nosić pończochy lub rajstopy uciskowe (kompresyjne)?

  Pończochy lub rajstopy z zmiennym ucisku stanowią pomocnicze środki medyczne. Zastosowana w nich technologia pozwala ściśle wyskalować siłę ucisku wywieranego na kończynę dolną. Największy ucisk występuje na wysokości kostek i w miarę przesuwania się ku górze maleje. Osiąga 70% siły pod kolanem, 50% w połowie uda oraz 40% w okolicy pachwiny. Działanie tych produktów polega na mechanicznym przepychaniu krwi ze stóp, poprzez łydki i uda w kierunku serca. Dzięki temu pozbywamy się skutków zalegania krwi w nogach oraz pozytywnie wpływamy na krwioobieg matki oraz nienarodzonego dziecka. Aby osiągnąć pełną skuteczność medyczną, każdy produkt kompresyjny powinien być indywidualnie i profesjonalnie dobrany przez nasz doświadczony personel dla każdej Pani. W zależności od potrzeb i upodobań kobiet produkty uciskowe mogą być wykonane z różnych materiałów, o różnej kolorystyce i budowie oraz o różnej sile ucisku. Posiadamy również rajstopy specjalnie skonstruowane dla kobiet w ciąży oraz produkty z materiałów antyalergicznych. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej podczas połogu zalecamy stosowanie specjalnych pończoch o zmniejszonej sile kompresji przez kobiety w trakcie porodu. Proponowane przez nas produkty szwajcarskiej firmy SIGVARIS poprzez wysoką jakość wykonania oraz nowoczesne materiały mogą stanowić element ekskluzywnej garderoby kobiecej.

  POŃCZOCHY LUB RAJSTOPY UCISKOWE firmy SIGVARIS dostępne są w Gabinecie na miejscu wraz z profesjonalnym poradnictwem oraz doborem odpowiedniego produktu kompresyjnego dostosowanego do wymogów klinicznych.