Czy można zapobiec ciąży już po stosunku?

Można zastosować Escapelle - to antykoncepcja po stosunku czyli tzw. „tabletka po”. Tabletki po stosunku to, antykoncepcja awaryjna która zapobiega ciąży w razie niezabezpieczonego stosunku. Używa się jej wtedy, gdy metoda antykoncepcyjna zawiedzie, bądź takiej antykoncepcji w ogóle nie było. Jest to metoda wyjątkowa, awaryjna nie może być traktowana jako zwykła antykoncepcja.

Tabletka działa do 72 godzin po stosunku. Największą skuteczność osiągaja do pierwszej doby, potem skuteczność powoli maleje.

Mechanizm działania polega na zapobieganiu owulacji i ewentualnemu zapłodnieniu. Tabletka powoduje także zmiany w błonie śluzowej macicy (endometrium), które zapobiegają zagnieżdżaniu zapłodnionej komórki jajowej w macicy.

Jedno opakowanie zawiera jedną tabletkę zawierającą substancję czynną – 1500 mikrogramów lewonorgestrelu. Skuteczność Escapelle oblicza się na 99% w pierwszej dobie po stosunku. Escapelle jest środkiem przepisywanym tylko na receptę.

Escapelle należy przyjąć do 72 godzin po odbyciu niezabezpieczonego stosunku płciowego, popijając dużym łykiem wody. Jednakże im szybciej zostanie on przyjęty, tym istnieje większa szansa skutecznego działania. Tabletka wchłania się do 4 godzin, gdyby w tym czasie zdarzyły się wymioty, bądź biegunka konieczne jest przyjęcie dodatkowej tabletki.